هنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کند؟

هنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کند؟

هنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کند؟


هنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کند؟

به نظر می‌رسد که هنر عکاسی از راه‌های مختلفی به افراد کمک می‌کند. اول اینکه بیرون رفتن و گرفتن عکس‌های جدی نیازمند تمرکز کامل است. برای همه اینگونه نیست که از قبل برنامه‌ریزی داشته‌باشند ولی برای مثال بیرون بودن با یک سه پایه و دوربین برای ثبت طلوع آفتاب، کمک می‌کند که ذهن شما فضای کافی برای نگرانی درمورد موضوعات دیگر را نداشته باشید.

البته این موضوع فقط برای عکاسی از طبیعت نیست و عکاسی از موضوعات دیگر نیز می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد. دوم نیز اینکه هنر عکاسی می‌تواند برای بسیاری از افراد راهی برای بیان احساسات و یا وضعیت ذهنی باشد که به زبان آوردن آن بسیار سخت باشد. هنردرمانگرها مدت زمان زیادی است که این موضوع را کشف کرده‌اند و هر روزه عکاسان بیشتری به ارزش‌های درمانی عکاسی پی می‌برند.

هنگامی که پائول این عکس را از Loch Etive گرفت، مشکلات زیادی داشت. در این عکس همانطور که هوا رو به تنگ شدن است، می‌توان یک حس پیشگویی را مشاهده کرد. خود پائول در این مورد گفته است: “من از نوردهی طولانی استفاده کردم تا احساسی از آرامشی که به دنبال آن بودم را به بیننده انتقال دهم.”

روزهایی که مشکلات روانی فقط مخصوص اقلیت کمی از جامعه بود گذشته است و طبق تحقیقات موجود در بریتانیا حساسیت‌های روحی خیلی فراگیر شده‌اند. طبق این تحقیقات هر ساله تقریبا از هر ۴ بریتانیایی یک نفر دچار مشکلات روحی می‌شود در حالی که در انگلستان به صورت هفتگی از هر ۶ نفر، یک نفر دچار اختلالات اضطراب و یا افسردگی می‌شود.

با توجه به جمعیت ۶۵ میلیون نفری انگلستان و بریتانیا این آمار نشان دهنده این است که افراد زیادی از جامعه با این بیماری‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. با اینکه ممکن است تعداد زیادی از شما از این موضوع اطلاع داشته باشید، بهتر است بدانید که هنر عکاسی به عنوان یک سلاح قدرتمند در برابر اضطراب، استرس و یا دیگر اختلالات روانی به شمار می‌رود.

دیوار هادریان، گرفته شده توسط نور ماه با استفاده از پانورامای هفت تکه. پائول سندرز در باره این عکس می‌گوید: “هنگامی که خیلی احساس ضعف می‌کنم علاقه زیادی به عکاسی در شب دارم. ثبت این عکس ده ساعت زمان برد و ریتم عکس نشان می‌دهد که روزهای اخیر برای من چگونه گذشته است.

آرام باش و نفس بکش

یکی از افرادی که چنین مشکلی دارد پائول سندرز می‌باشد. او یک عکاس منظره، رهبر کارگاه و عکاس فوجی‌فیلم می‌باشد. او توضیح می‌دهد که: ” من همیشه یک عکاس بوده‌ام، بیشتر عکاس خبری و ورزشی بوده‌ام و در آخر نیز برای یک روزنامه ملی به عنوان ویرایشگر عکس کار می‌کردم. به نظر می‌رسید که این کار رویایی من است ولی استرس انباشته شده و فشار کار باعث شد که دچار یک به هم ریختگی عصبی شوم. من وارد یک مارپیچ شدم، که باعث خودزنی و در آخر تلاش برای خودکشی در سال ۲۰۱۲ شد.

پائول خیلی بی‌پرده در مورد مشکلات خودش صحبت می‌کند و خیلی مشتاق است که به دیگر افراد با مشکلات روانی نشان دهد که هنر عکاسی چطور به او کمک کرده است. او می‌گوید: “فقط هنگامی که کسی به من گفت چقدر می‌توانم خلاق باشم، باعث شد از خودکشی دست بکشم. من فکر می‌کردم فردی مثل من که در اواسط ۴۰ سالگی بودم را کسی نمی‌دید، و حرف زدن در مورد احساسات و مشکلاتی که داشتم برای من سخت بود.

هنگامی که مشاور پائول از او پرسید چرا از وقتی به روش خاصی عکاسی می‌کرد مشکلات او ساده‌تر شدند. ” مشخص شد کاری که من می‌کردم، جستجو برای آرامش بود. در آن زمان سر من مانند یک رادیوی خراب بود. من واقعا نمی‌توانستم به صحبت‌های بقیه گوش کنم. هنگامی که بیرون در حال عکاسی بودم، کاملا بر روی خلق یک عکس تمرکز می‌کردم، مغزم شروع به باز شدن می‌کرد. هنگامی که عکس می‌گیرید باید کاملا در آن لحظه باشید. پروسه گرفتن یک عکس می‌تواند خیلی سودمند باشد، زیرا شما را آرام می‌کند و ذهن شما خیلی صلح‌طلب‌تر می‌شود. هنگامی که درحال ثبت یک عکس با نوردهی طولانی هستم، باید صبور باشم؛ این پروسه من را مجبور می‌کند که بنشینم و در آرامش نفس بکشم. در این حالت افسردگی هنوز هم سراغ من می‌آید ولی هیچ شباهتی با وقت‌های دیگر ندارد.”

اخبار

هنر عکاسیهنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کندهنر عکاسی چگونه به شما کمک می‌کند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *